FreeKings Forum Dünyasına Hoşgeldiniz
Daha Kaliteli Hizmet İçin Üye Olunuz
FreeKings Forum By.P!sSToN Saygılarımla
Daha Kaliteli Hizmet İçin Üye Olunuz
FreeKings Forum By.P!sSToN Saygılarımla
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gediz'Li Gençlerin Yeni Mekanı

FreeKinqS Mekanına Hoş Geldiniz Gençler

AnasayfaKapıLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» İp Msn Hack %99,99,99
Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz Icon_minitimePerş. Tem. 02, 2009 5:59 pm tarafından x-RaY

» Karikatur yapma programı
Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz Icon_minitimeSalı Mayıs 19, 2009 9:42 pm tarafından Misafir

» Microsoft Güvenlik Bülteni
Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz Icon_minitimeSalı Mayıs 19, 2009 12:12 pm tarafından Misafir

» 500 ADET Avatar
Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz Icon_minitimeSalı Mayıs 19, 2009 12:07 pm tarafından Misafir

» Web sitesi tasarım programları
Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz Icon_minitimeSalı Mayıs 19, 2009 12:06 pm tarafından Misafir

» Graffiti Studio
Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz Icon_minitimeSalı Mayıs 19, 2009 12:05 pm tarafından Misafir

» Bütün Şifre Kırıcılar(Dev Arşiv)
Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz Icon_minitimeSalı Mayıs 19, 2009 11:50 am tarafından Misafir

» MSN-saldırı programı
Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz Icon_minitimeSalı Mayıs 19, 2009 11:49 am tarafından Misafir

» Sevmediğin internet kafeyi gümlet
Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz Icon_minitimeSalı Mayıs 19, 2009 11:48 am tarafından Misafir

En iyi yollayıcılar
FreeKinqS
Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz I_vote_lcapHangi Linux'u kurmak istiyorsunuz I_voting_barHangi Linux'u kurmak istiyorsunuz I_vote_rcap 
x-RaY
Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz I_vote_lcapHangi Linux'u kurmak istiyorsunuz I_voting_barHangi Linux'u kurmak istiyorsunuz I_vote_rcap 
ERAT
ßy_Lews
Muslim-Hacker
By_Rustem
X3L0R
byn_facia_lady
By_ZeRo0KingS
Warrior
Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
TakvimTakvim
Istatistikler
Toplam 54 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: bilal

Kullanıcılarımız toplam 336 mesaj attılar bunda 243 konu
Kimler hatta?
Toplam 5 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 5 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 32 kişi Çarş. Tem. 31, 2013 10:25 am tarihinde online oldu.

Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz

YazarMesaj
FreeKinqS
Yönetici
Yönetici
FreeKinqS

Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz Empty
MesajKonu: Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz   Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz Icon_minitimePtsi Şub. 02, 2009 12:34 am

Hangi Linuxu kullanmaliyim? sorunun ufak bir arastirmasi.

http://www.linuxmarket.org/img/mandrake.png
Mandrakelinux
Web Sitesi: http://www.mandrakelinux.com (http://www.mandrakelinux.com)
Köken: Fransa
Paket Yönetimi: RPM
Standart Masaüstü: KDE
Ücret: -
Türkçe Dil Deste i: Var
Islemci Mimarisi: i586, amd64
Som Sürüm: 10.1

Hakkinda: 1998 yilinda Fransiz Gaul Duval tarafindan hazirlanmis bir Linux da itimi olan Mandrake Linux, Rethat tabanlidir. Günümüzde en çok tercih edilen da itimlarin basinda gelmektedir.Özellikle Linux'la yeni tansian kullanicilar için tavsiye edilen bir da itimdir. Kolay kullanabilirlik özelli i ve Türkçelestirme çalismalarinda basarili sonuç elde etmesi sayesinde ülkemizde de en çok kullanilan Linux da itimi olma yolunda emin adimlar atmaktadir. Popüleritesini 9.0 sürümünden sonra yakalayan Mandrake Linux, bu basarisinda kolay kullanilabilirli in disinda görsel arayüze önem vermesi de var.Grafik arayüzde kurulum, standart masaüstü ortami olarak KDE'nin seçilmesi bunlara bir isarettir. Kisaca, Linux'la yeni tanisiyorsaniz Mandrake Linux'u denemenizi tavsiye ederiz.

Artisi: Ev kullanicilari için biçilmis kaftan, program indirme ve kurma islemini kolaylastiran URPMI sistemine sahip.

Eksisi: Bazi sürümleri yeteri kadar testten geçirilmeden duyuruluyor.Ve düzelmesi çok kolay olmayan buglar barindirabiliyor.

Linux Mandrake 10.1'i indirmek için Tiklayin! (ftp://ftp.uninett.no/pub/unix/Linux/.../iso/10.1/i586)

http://www.linuxmarket.org/img/fedora.png
Fedora Core
Web sitesi: http://fedora.redhat.com/
Köken: ABD
Paket Yönetim Sistemi: RPM
Islemci Mimarisi: i386, PPC, SPARC, UltraSPARC, x86-64
Son Sürüm: 3.0

Hakkinda: Eski adi Rethat olan Fedora Core, dünyada en yaygin Linux da imi olarak bilinmektedir.1995 yilinda Bob Young ve Marc Ewing adli iki programcinin girisimleriyle baslatilan Rethat Inc. bugün dünyanin sayili yazilim ve network firmalarindan biri.Ancak firma 2003 yilinda aldi i bir kararla Rethat da itiminin masaüstü sürümlerini artik gelistirmeyeceklerini sadece Red Hat Enterprise Linux adiyla sunucu piyasasi için çalisicaklarini açikladilar.Firma, bu açiklamanin ardindan Linux camiasina Fedora Core adiyla yeni bir da itim duyurdu.Fedora Core da itimi Rethat Inc. firmasinin sponsorlu unda gelistirilen ve bir çok özelli ini Rethat 9 sürümünden alan bir da itim özelli ini tasiyor.Fakat Fedora Core Rethat da itimindan farkli olarak her zaman bir proje olarak kalicak.Yani gelisimi hiç bitmeyen ve isteyen herkesin gelistirebilece i bir da itim projesi... Fedora da itiminin popüler olusunun türlü sebepleri arasinda firma deste i en büyük nedeni olusturuyor belki de.Kimi çevreler tarafindan pek sevilmesede oldukca basarili ve bu yolda da emin adimlar atan bir da itim Fedora Core.

Artisi: Popüler bir da itim olmasi sebebiyle paket uyum sorunu yasamazsiniz.Sunucu olarak kullanilabilecek alt yapi ve özelliklere sahip.

Eksisi: RPM paket ba imlili i kullanici için çok can sikici olabiliyor.Bazi uygulamalarda gereksiz hata mesajlari görebilirsiniz.

Fedora Core 3.0'i indirmek için Tiklayin! (ftp://linux.nssl.noaa.gov/fedora/cor...i386-disc1.iso)

http://www.linuxmarket.org/img/knoppix.png
Knoppix
Web Sitesi: http://www.knoppix.com
Köken: Almanya
Paket Yönetim Sistemi: DEB
Islemci Mimarisi: i486
Son Sürüm: 3.6

Hakkinda: Alman Klaus Knopper tarafindan gelistirilmeye baslanan Debian tabanli bir tür live CD.Sabit sürücünüze kurulum gerektirmeden ve sürücünüzdeki dosyalara bir zarar vermeden kullanabilece iniz Knoppix, dünyada en çok tercih edilen live CD olma özelli ini tasiyor. Knoppix, özellikle Linux'la yeni tanisicak olanlarin, Linux'un nasil birsey oldu unu görmek isteyenlerin denemesi gereken bir da itim. Ve ayrica da bir çok sistem yöneticisinin de kullandi i Knoppix sayesinde bilgisayariniz da hangi isletim sistemi yüklü olursa olsun, sabit sürücünüzdeki dosyalarinizi yedeklemek için kullanabilirsiniz.

Artisi: Kullanilabilirli i fazla olmasi, tek CD içerisinde standart tüm programlari bulabilece imiz ve dosya kurtarma islemlerinde çok rahat islem yapabilece iniz bir live CD.

Eksisi: Yok.

Knoppix 3.6 ENG Versiyonunu indirmek için Tiklayin! ( ftp://ftp.webtrek.com/pub/mirrors/kn...4-08-16-EN.iso)
http://freekings.yetkinforum.com

Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz
1 sayfadaki 1 sayfası